Rosters

0Please click on a link below to find current committee members and industry representatives for the California Rice Commission.

For more information about board elections, please contact Laura Blickle at (916) 387-2264.
Top

Board of Directors
District Term Directors Alternates
District 1 2 Robert Doornbos Tracy Schohr
2 Imran H. Khan Vacant Seat
3 Josh Sheppard Joe Borrayo
2 Frank Rehermann Stacy Gore
2 Correen Davis Vacant Seat
District 2 2 Vincent Andreotti Donald Bransford
2 Jim LaGrande C. Lorenzo Pope
2 Alex Struckmeyer Chris Torres
2 Nic Weber William Wallace
3 Leo LaGrande Kim Gallagher
3 Kurt Richter Michael Kuppenbender
District 3 2 Seth Fiack Vacant Seat
3 Sandy Willard Denn Vacant Seat
1 David Perry Vacant Seat
3 Vacant Seat Vacant Seat
District 4 2 Charley Mathews, Jr. Linda Morello
2 Nicole Montna Van Vleck Gregory Van Dyke
3 Michael Rue Brian McKenzie
1 Tom Butler Jonathan Munger
1 Michael Bosworth Michael Ziegenmeyer
1 Bert Manuel Keith Davis
District 5 2 Sean Doherty Steve Schuler
2 Mike DeWit Vacant Seat

Top

Handler Directors and Alternatives
Handlers Directors Alternates
ADM Rice Brian Barrett Jose Rodriguez
American Commodity Company Chris Crutchfield Damon Roush
Associated Rice Marketing Cooperative Mark Kimmelshue Carrie Lindblad
Bunge Milling, Inc. Dan Squires Vacant Seat
Butte County Rice Growers Association Carl Hoff Vacant Seat
California Family Foods, LLC Dave Myers Dave Lohman
California Heritage Mills Steven Sutter Chris Davis
California Rice Marketers Joe Azevedo Vacant Seat
Cash Rice Network Stuart Hoetger Vacant Seat
Farm and Trade Jeremy Zwinger David Steffenson
Farmers’ Rice Cooperative Rick Rhody Brice Lauppe
FarWest Rice, Inc. Steve Ross Jonathan Murphy
Lundberg Family Farms Jessica Lundberg Grant Lundberg
PGP International Alex Balafoutis Vacant Seat
Pinnacle Rice Co-Op Logan Wilson Vacant Seat
Rice Growers Association Patrick Daddow Stacy Bushgen
Rice Researchers, Inc. Polly Okamoto Vern Vierra
Sun Valley Rice Company, LLC Jennifer Kalfsbeek Christine Birdsong
SunFoods, LLC Matt Alonso Kent Wiley
SunWest Foods, Inc. Drew Becker Brad Hall
Tamaki Rice Corporation Kurt Barrett Vacant Seat
The Rice Guys Olivia Manuel Vacant Seat
Valley Commodities Robby Berg Parrish Odesha
Western Foods Tom Andringa Shan Staka

Top

Committees

Committee Chairs
Executive Committee Sean Doherty
California Rice Producers’ Committee Nicole Van Vleck
Budget/Finance Committee Logan Wilson
Public Education Chris Crutchfield
Industry Affairs Josh Sheppard
International Marketing & Promotion Michael Rue
Research & Technology Sean Doherty
Rice Certification Committee Charley Mathews
Rice Certification Committee Lorenzo Pope

Top

Executive Committee
Drew Becker
Tom Butler
Sean Doherty
Jennifer Kalfsbeek
Imran Kahn
Rick Rhody
Josh Sheppard
Logan Wilson

Top

California Rice Producers’ Committee
2018/19
Tom Butler
Keith Davis
Mike DeWit
Seth Fiack
Kim Gallagher
Imran Khan
Mark Kimmelshue
Jim LaGrande
Leo LaGrande
Charley Mathews
Michael Rue
Steve Rystrom
Josh Sheppard
Alex Struckmeyer
Don Traynham
Gregory Van Dyke
Nicole Van Vleck
Bill Wallace
Alternates
Sean Doherty
Bert Manuel
Olivia Manuel

Top

Budget/Finance Committee
2018/19
Joe Azevedo
Chris Crutchfield
Pat Daddow
Correen Davis
Bill Helms
Stuart Hoetger
Mark Kimmelshue
Dave Myers
Rick Rhody
Dan Squires
David Steffenson
Steve Sutter
Gregory Van Dyke
Logan Wilson
Alternates
Mark Hullinger
Shan Staka

Top

Public Education
2018/19
Mike Bosworth
Chris Crutchfield
Adam McCalister
David Perry
Kurt Richter
Zach Urrutia
Nicole Van Vleck
Bill Wallace
Logan Wilson
Jeremy Zwinger
Alternates
Brett LaGrande
Kent Wiley

Top

Industry Affairs
2018/19
Drew Becker
Tom Butler
Correen Davis
Keith Davis
Mike DeWit
Kim Gallagher
Brian Greathouse
Carl Hoff
Mark Kimmelshue
Jim LaGrande
Brice Lauppe
Brian McKenzie
Jon Munger
Damon Roush
Josh Sheppard
Alex Struckmeyer
Sandy Willard Denn
Alternates
Don Bransford
Mike Kuppenbender

Top

International Marketing & Promotion
2018/19
Derek Alarcon
Alex Balafoutis
Brian Barrett
Kurt Barrett
Drew Becker
Chris Crutchfield
Pat Daddow
John Gardias
Bill Helms
Stuart Hoetger
Imran Khan
Mark Kimmelshue
David Lohman
Rick Rhody
Michael Rue
Alex Struckmeyer
Gregory Van Dyke
Steve Vargas
Jeremy Zwinger
Alternates
Joe Borrayo
Correen Davis
Jennifer Kalfsbeek
Olivia Manuel
Charley Matthews
Steven Michel
Erin O’Donnell
Dan Squires
David Steffenson
Bob watts
Logan Wilson

Top

Research & Technology
2018/19
Matt Alonso
Alex Balafoutis
Adam Boles
Joe Borrayo
Sean Doherty
Joe Kepiro
Mark Kimmelshue
Brice Lauppe
Kent McKenzie
Jon Munger
Jose Rodriguez
Bill Wallace
Sandy Willard-Denn
Alternates
Brian McKenzie
Alex Struckmeyer
Gregory Van Dyke

Top

Rice Certification Committee
Charley Mathews
Brad McGeoghegan
Michael Rue
Gary Stone
Jeff Chandler
Mark Kimmelshue
Dave Lohman
Bert Manuel
Timothy Blank
Joe Tauscher
Kent McKenzie
Jim Stewart
George Gough
Luis Espino

Top

USA Rice Federation Boards & Committees

USA Rice Federation Board
Sean Doherty
Charley Mathews, Jr., Chair
Michael Rue
Alternates
Tom Butler
Mark Kimmelshue
Nicole Van Vleck
USA Rice Council Board of Directors
Tom Butler
Sean Doherty
Mark Kimmelshue
Charley Mathews
Michael Rue
Josh Sheppard, Vice Chair
Kent Wiley
Logan Wilson
Alternates
Leo LeGrande
U.S. Rice Producers’ Group
Tom Butler
Sean Doherty
Seth Fiack
Kim Gallagher
Imran H. Khan
Jim LaGrande
Leo LaGrande
Charley Mathews, Jr.
Michael Rue
Josh Sheppard
Greg Van Dyke
Nicole Van Vleck, Vice Chair
Alternates
Michael Bosworth
Government Affairs Committee
Don Bransford
Chris Crutchfield, Vice Chairman
Rob Paschoal
Nicole Van Vleck
World Market Price Subcommittee
Don Bransford
Chris Crutchfield
J.K. Kapila
Kirk Messick
Brian Reines
International Promotion Committee
Alex Balafoutis
Ken Cox
Chris Crutchfield
Jess Errecarte
Jim Higa
Greg Johnson
J.K. Kapila
Charley Mathews, Jr.
Kirk Messick
Michael Rue
John Valpey, Chairman
Jeremy Zwinger
Steve Vargas, Alternate
Bob Watts, Alternate
Brian Barrett, Alternate
Europe, Africa, Middle East Promotion Subcommittee
Chris Crutchfield
Jess Errecarte
Aleks Kostarevs
Kirk Messick
Brendan O’Donnell, Alternate
Michael Rue
Jeremy Zwinger
Western Hemisphere Promotion Subcommittee
Chris Crutchfield
J.K. Kapila
Steven Michel
Michael Rue
Steve Vargas
Jeremy Zwinger
International Trade Policy Committee
Alex Balafoutis
Chris Crutchfield
Keith Davis
Jay Errecarte
Jim Higa
J.K. Kapila
Kirk Messick
Michael Rue, Vice Chairman
John Valpey
Bob Watts, Alternate
EU Trade Policy Subcommittee
Chris Crutchfield
Aleks Kostarevs
Kirk Messick
Brendan O’Donnell
Michael Rue
Jeremy Zwinger
Food Aid Subcommittee
J.K. Kapila
Steven Michel
Michael Rue
Jeremy Zwinger
Latin America Trade Policy Subcommittee
Jim Higa
J.K. Kapila
Michael Rue
USA Rice Federation Domestic Usage Report Subcommittee
Larry Burciaga
Ken Cox Chairman
John Hasbrook
Brendan O’Donnell
Ariel Singerman
John Welisch
USA Rice Federation Foodservice Subcommittee
Larry Burciaga
John Hasbrook, Chairman
Steven Michel
Steve Vargas
USA Rice Federation Nutrition Subcommittee
Linh Bui
John Hasbrook
Jennifer Kalfsbeek
Todd Kluger
USA Rice Federation PAC Board of Directors
Don Bransford
Sean Doherty Chairman
Ken LaGrande
Rob Paschoal
Nicole Van Vleck
USA Rice Federation Regulatory Affairs and Food Safety Committee
Don Bransford
Linh Bui
Keith Davis
J.K. Kapila
Kent McKenzie
Rob Paschoal
C. Lorenzo Pope
Josh Sheppard
Marc Breckenridge, Alternate
Paul Buttner, Alternate
Roberta Firoved, Alternate
Jennifer Kalfsbeek, Alternate
USA Rice Federation Retail Subcommittee
John Hasbrook
Todd Kluger
Steven Michel
Steve Vargas
USA Rice Federation Rice Marketability and Competitiveness Task Force
Farman Jodari
J.K. Kapila
Nicole Van Vleck
USA Rice Federation Sustainability Task Force
Don Bransford
John Hasbrook
Leo LaGrande
David Mackill
Vicki Manzoli
USA Rice Millers’ Association Associate Members
Matt Alonso
John Ashby
Alice Fraga
Al Montna
Michael Rue
Mike Stephens
Alex Sugaoka
John Welisch
USA Rice Millers’ Association Board of Directors
Matt Alonso
Alex Balafoutis
Kurt Barrett
Chris Crutchfield, Chairman
Jay Errecarte
Greg Johnson
Ross Koda
Ken LaGrande
Lara McCauley
Kirk Messick
David Myers
Dallas Anthony, 1st Alternate
Ken Cox, 1st Alternate
Rob Paschoal, 1st Alternate
Bob Watts, 1st Alternate
Julie Wulff, 1st Alternate
USA Rice Millers’ Association Convention Coordinating Committee
Cynthia Brown
Chris Crutchfield
Jess Errecarte
Jess Errecarte
Ken LaGrande
John Welisch
USA Rice Producers’ Group Conservation Committee
Paul Buttner
Keith Davis
Jim LaGrande
Leo LaGrande, Chairman
Josh Sheppard
Nicole Van Vleck
USA Rice Producers’ Group Crop Insurance Task Force
Don Bransford
Charley Mathews, Jr.
USA Rice Producers’ Group Farm Policy Task Force
Don Bransford
Charley Mathews, Jr.
Nicole Van Vleck
USA Rice Council Executive Committee
Sean Doherty, Vice Chairman
USA Rice Council Nominating Committee
Sean Doherty
Charley Mathews, Jr.
USA Rice Federation Rice Futures Contract Working Group
Travis Haymore
USA Rice Federation Technical Committee of the Rice Marketability and Competitiveness Task Force
Farman Jodari
USA Rice Merchants’ Association Board of Directors
Mark Kimmelshue, 1st Alternate
USA Rice Millers’ Association Industry Standards Committee
Galo Williams
USA Rice Producers’ Group Executive Committee
Nicole Van Vleck